مقالات

تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی + متعلقات و لوازم جعبه آتش نشانی

تجهیزات داخل جعبه های اطفا حریق

در این مقاله به معرفی و بررسی تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی و کاربرد هر یک می پردازیم. جعبه های اطفا حریق امروزه یکی از موارد ایمنی اصلی و حیاتی در ساختمان های تجاری، مسکونی و اداری و… هستند. که استفاده از آنها از جانب سازمان آتش نشانی نیز برای ساختمان ها الزامی است.

همچنین باید به یاد داشته باشید که حادثه هیچگاه خبر نمی کند و بهتر است که که همیشه احتیاط را رعایت کنید. در برابر خطرات احتمالی  ( مانند خطر آسیب دیدگی در اثر آتش سوزی که ممکن است ضرر های جبران ناپذیری به جان و مال شما بزند) آمادگی لازم را داشته باشید.

از آنجایی که در مقالات ابعاد استاندارد جعبه آتش نشانی و جزئیات نصب جعبه آتش نشانی در مورد فایرباکس ها صحبت کرده ایم. در این مقاله قصد داریم که برای شما در مورد تجهیزاتی که از آنها در جعبه های آتش نشانی استفاده می شود صحبت می کنیم.

تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی

این تجهیزات عبارتند از شیلنگ آتش نشانی و قرقره مخصوص، شیر آتش نشانی، کپسول اطفاء حریق و در بعضی موارد کوپلینگ آتش نشانی که در این تجهیزات حضور دارد و از آن استفاده می شود.

شیلنگ داخل جعبه آتش نشانی

شیلنگ و قرقره

قرقره در جعبه های F به قسمتی گفته می شود که شیلنگ مخصوص اطفا حریق دور آن پیچیده می شود. در جعبه های آتش نشانی از دو نوع قرقره استفاده می شود:

  • قرقره باشیلنگ هوزریلی
  • قرقره با شیلنگ برزنتی

جنس شیلنگ های هوزریلی از پلاستیک است و استفاده از آن برای همه ی افراد ممکن و راحت است. اما دبی آب آنها از شیلنگ های برزنتی کمتر است.

استفاده از شیلنگ های برزنتی نیاز به آموزش دارد و باید برای استفاده حتما تا آخر باز شوند در صورتی که برای استفاده از شیلنگ و قرقره های هوز ریلی کافی است که شیر آب آن را باز کنید.

ولی قیمت قرقره و شیلنگ های برزنتی از شیلنگ های هوزریلی کمتر است. ولی شیلنگ و قرقره های هوز ریلی دارای عمر بیشتری هستند و برای استفاده از آن ها لازم نیست که از شیر و دیگر تجهیزات آتش نشانی استفاده کنید.

شیر و کوپلینگ در جعبه آتش نشانی

شیر و کوپلینگ فقط در جعبه هایی که در آنها از قرقره و شیلنگ برزنتی استفاده شده است استفاد می شود. نحوه استفاده از آنها به این صورت است که  شیلنگ برزنتی را با استفاده از کوپلینگ به شیر آتش نشانی موجود در جعبه می بندند. سپس شیر آتش را باز می کنند تا آب به شیلنگ مربوطه وارد شود.

نکته ای باید در نظر گرفت این است که قبل از بازکردن شیر باید شیلنگ برزنتی را به طور کامل باز کرده باشید. برای استفاده از شیلنگ های تا شونده امکان باز کردن آنها تا نیمه وجود ندارد.

کپسول خاموش کننده داخل فایرباکس

کپسول داخل جعبه اطفاء حریق

خاموش کننده های حریق امروزه تجهیزات معروف و معمول برای خاموش کردن آتش هستند. که به احتمال زیاد همه ی ما با آنها آشنایی داریم. کپسول های آتش نشانی در فایرباکس ها به عنوان یک وسیله ی یدکی استفاده می شوند. این یعنی اگر در مواردی به یک جعبه آتش نشانی که درون آن هیچ کپسول آتش نشانی وجود ندارد بر خوردید متعجب نشوید.

قرار دادن یا ندادن کپسول بستگی به کسی دارد که سیستم اطفا حریق و طراحی فایرباکس شما را انجام می دهد.
کپسول های آتش نشانی دارای انواع مختلفی هستند که از هرکدان از آنها برای خاموش کردن یکی از انواع آتش استفاده می شود و استفاده اشتباه و غیر اصولی از آنها باعث ضرر های جبران ناپذیری می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *