مقالات

فشار سنج کپسول آتش نشانی

فشار سنج کپسول آتش نشانی

یکی از قطعات مهم در کپسول های آتش نشانی درجه کپسول آتش نشانی یا فشار سنج کپسول های آتش نشانی یکی از قطعات بسیار مهم و کارامدی است که استفاده از آن باعث می شود شما از سالم بودن و کارایی کپسول آتش نشانی خود اطلاع پیدا کنید و به همین صورت در شرایط اضطراری بتوانید بهترین و عاقلانه ترین واکنش را نشان دهید. در ادامه یک بررسی کلی روی درجه کپسول های آتش نشانی انجام می دهیم تا شما را با این قطعه مهم آشنا کنیم.

فشار سنج کپسول آتش نشانی

فشار سنج یا درجه کپسول آتش نشانی چیست و چگونه کار می کند؟

درجه های کپسول آتش نشانی وظیفه نشان دادن فشار گاز موجود در کپسول آتش نشانی را بر عهده دارد و ما می توانیم بوسیله این قطعه از موجودی کپسول آتش نشانی با خبر شویم. درجه های کپسول آتش نشانی در اوایل فقط برای کپسول های آتش نشانی پودر و گاز استفاده می شد، ولی مزایای درجه کپسول آتش نشانی باعث شده است که در طراحی انواع کپسول های آتش نشانی به کار بسته شود. استفاده از درجه و فشارسنج به استفاده کنندگان کمک می کند که با آگاهی بیشتری به سمت استفاده از کپسول آتش نشانی بروند و در صورتی که کپسول آتش نشانی آنها کمتر از حد مجاز شارژ دارد زود تر متوجه این موضوع شوند تا آنها را مجددا شارژ کنند.
همچنین برخی از این درجه ها می توانند شارژ شدن بیش از حد کپسول آتش نشانی را نیز نشان بدهند و به این صورت از خطرات احتمالی این موضوع به صورت ساده تر آگاه شوید.

همانطور که در تصویر زیر یک نمونه از این درجه ها می بینید، قسمت سبز رنگ به معنی شارژ شده و آماده استفاده است، ولی زمانی که عقربه به سمت چپ متمایل می شود و به سمت قسمت قرمز رنگ می شود نشان می دهد که این کپسول شارژ لازم را ندارد و باید در اسرع وقت برای شارژ کردن آن را به مراکز فروش و سرویس دهی و شارژ کپسول های آتش نشانی بسپارید.

تصویر زیر یک نمونه دیگر از درجه کپسول آتش نشانی را به شما نشان می دهد که علاوه بر دو قسمت قبلی (یعنی شارژ شده و خالی) دارای یک قسمت دیگر به نام Over Charge است که به معنی شارژ شدن بیش از حد می باشد. زمانی که کپسول آتش نشانی شما بیش از شارژ شده باشد باید آنرا برای سرویس دهی به شرکت های مجاز بسپارید.

درجه فشار سنج کپسول آتش نشانی

انواع فشار سنج های موجود در کپسول آتش نشانی

برای مشخص سازی میزان فشار مایعات، گاز ها، بخار ها و… سه نوع فشار سنج بوردونی، دیافراگمی و کپسولی استفاده می شود که البته فشار سنج های بوردونی به دلیل نشان دادن فشار های بالا بیشترین استفاده دارند و استفاده از آن ها بهترین گزینه های برای سنجش و نمایش فشار در سیلندر کپسول آتش نشانی باشد. از طرفی این فشار سنج ها می تواند فشار های بین 0.6 بار تا 1600 بار را به شما نمایش دهد. همانطور که می توانید ببینید این فشار سنج ها می توانند از فشار های پایین تا بالا را به راحتی نشان دهند.

از طرفی دقت این فشار سنج ها برای موارد حساسی مانند کپسول آتش نشانی انتخابی درست و مناسب است و به شما کمک می کند تا آمادگی بیشتری در برابر خطر داشته باشید و همچنین دقت اندازه گیری آنها به درجه حرارت محیط اطراف آن بستگی ندارد.

مورد بعدی که باید در خصوص درجه کپسول آتش نشانی به یاد داشته باشید این است که شاید شما به جای این که با رنگ های سبز و قرمز مشخص شوند با درجه های شماره بندی شده روبرو شوید. در این صورت حتما به یاد داشته باشید که عقربه فشار سنج همیشه برعکس عقربه های ساعت حرکت می کند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *