مقالات

وزن کپسول آتش نشانی

وزن کپسول آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی بر اساس معیار های مختلفی دسته بندی می شود. معیار هایی همچون نوع خاموش کننده، رنگ کپسول، شکل ظاهری، وزن و… . دسته بندی کپسول ها بر اساس وزن خاموش کننده بستگی به استاندارد های کشور مبدا دارد. 

استاندارد وزنی انواع کپسول آتش نشانی

از 1 کیلوگرم تا 12 کیلوگرم که جزء دسته کپسول های دستی به شمار می روند. کپسول های دستی به علت وزن مناسب، قابلیت حمل دستی دارند و مناسب محیط های خانگی و یا محیط های کوچک اداری و… می باشد. البته این محدوده در کپسول های پودر و هوا بین 0.5 کیلوگرم تا 14 کیلوگرم میباشد. دسته دوم کپسول ها که شامل کپسول هایی با وزن خاموش کننده بیش از 12 کیلوگرم است، شامل کپسول های ثابت و چرخدار می شود.

تاثیر وزن بر پارامتر های مختلف کپسول آتش نشانی

وزن کپسول آتش نشانی

تاثیر وزن در زمان تخلیه:
علاوه بر پارامترهایی مثل نوع مواد خاموش کننده، فشار کاری، قدرت پرتاب و… وزن نیز از عناصر تاثیر گذار بر زمان تخلیه کپسول است و ممکن است تا 60 ثانیه هم طول بکشد.
تاثیر وزن بر وضعیت سلامت کپسول:
یکی از تست های سلامت در کپسول های گازی بدین صورت انجام می شود که ابتدا کارتریج کپسول یاد شده را با احتیاط جدا می کنیم سپس کپسول را وزن می کنیم. حال اگر 10 درصد یا بیشتر از وزن خاموش کننده کم شده باشد، کپسول نیاز به شارژ مجدد خواهد داشت.
تاثیر وزن کپسول در ارتفاع نصب آن:
کپسول باید در جایی تعبیه شود که هر فردی اعم از کوتاه قد یا بلند قد بتواند در هنگام حریق به آن دسترسی داشته باشد. بر اساس وزن نهایی کپسول، مجاز هستیم کپسول را در ارتفاع 1 یا 1.5 متری نصب کنیم.
الف) اگر وزن کپسول تا 18 کیلوگرم باشد، آن را به گونه ای نصب می کنیم که فاصله سر کپسول تا زمین به میزان 1.5 متر باشد.
ب) اگر وزن کپسول بیش از 18 کیلوگرم باشد، آن را به شکلی نصب می کنیم که فاصله سر کپسول تا زمین به میزان 1 متر باشد.
در صورت رعایت این استاندارد امکان دسترسی هر فرد سالم کوتاه قد یا بلند قدی به کپسول فراهم است.
تاثیر وزن کپسول در سطح پوشش:
برای بیان تاثیر وزن بر سطح پوشش، ابتدا باید با مفهوم سطح پوشش آشنا باشیم. سطح پوشش برای هر کپسول عبارت است از میزان مساحتی که در صورت آتش سوزی، آن کپسول جواب دهی دارد و آن میزان حریق را پوشش می دهد. اگر بخواهیم غیر علمی، ساده و قابل فهم تر بگوییم اگر در یک مکان چند کپسول آتش نشانی وجود داشته باشد، به فاصله بین کپسول ها سطح پوشش می گویند.
با توجه به تعریف بالا از سطح پوشش، هرچه وزن کپسولی(وزن خاموش کننده) بیشتر باشد میزان سطح پوشش آن بیشتر خواهد بود.
فروشگاه آتش مهار البرز با 20 سال تجربه و همچنین بهره گیری از کارشناسان مجرب، پیشرو در زمینه خدمات فروش و شارژ کپسول های آتشنشانی بوده وآماده ارائه خدمات می باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *