شاید بعد از مدتی که از کپسول آتش نشانی در خانه، محل کار و… خود استفاده نکردید، از خود بپرسید آیا هنوز کپسول آتش نشانی من خوب کار می کند و می تواند در زمان خطرات به من کمک کند؟ اول از همه بگویم اگر این سوال به  ذهنتان رسیده است شما یکی از افرادی هستید که مراقب جان و مال خود هستید و باید به این هوشیاری آفرین گفت. چرا که بسیار اتفاق افتاده در شرایط اضطراری مشخص شده است که کپسول آتش نشانی مورد نظر شما کارایی خود را ندارد و در اثر گذر زمان زیاد کارایی خود را از دست داده باشد. به همین دلیل شما باید در زمان های مختلف اقدام به بررسی و انجام تست مخصوص روی کپسول آتش نشانی خود شوید تا به این صورت در شرایطی که حادثه آتش سوزی رخ داده است بتوانید با دست پر با آن مقابله کنید.

چطور سالم بودن کپسول آتش نشانی خود را تشخیص دهیم؟

ابتدا سالم بودن ظاهری کپسول را بررسی کنید.

در این مرحله شما بدنه کپسول آتش نشانی خود را بررسی می کنید و سالم بودن سیلندر کپسول، بودن ضامن کپسول آتش نشانی در محل خود و سالم بودن آن را مشاهده می کنید. همچنین شما باید شکستگی یا ترک خوردگی های سطح و یا متوسط را جدی بگیرید.
سایر قسمت هایی که باید در زمان بررسی ظاهری مد نظر داشته باشید عبارتند از:

  • خراب بودن شیر یا اهرم کپسول آتش نشانی.
  • خراب بودن یا شکسته بودن فشار سنج

در صورتی که هر کدام از موارد بالا را در کپسول آتش نشانی خود مشاهده کردید و متوجه این ایرادات شدید باید حتما آنرا به مراکز معتبر و مجاز کپسول آتش نشانی ببرید، چون کپسول آتش نشانی مد نظر شما غیر قابل استفاده است.

پلمپ و ضامن کپسول آتش نشانی

به درجه فشار سنج کپسول خود دقت کنید.

زمانی که کپسول آتش نشانی شما سالم و بدون هیچ مشکلی باشد، عقربه فشارسنج بالای سر کپسول در قسمت سبز رنگ درجه بندی قرار دارد، ولی اگر عقربه در قسمت قرمز رنگ بود یعنی گاز موجود در کپسول شما تخلیه شده است و باید ابتدا دلیل این موضوع را پیدا کنید و کپسول مورد نظر خود را دوباره شارژ کنید، البته اگر خودتان متوجه نشدید که چرا این اتفاق افتاده است لازم نیست نگران باشید، چون متخصصان و افراد فعال در مراکز سرویس دهی و شارژ کپسول آتش نشانی به دلیل تجربه بالا در این خصوص بسیار ساده تر عمتوجه عیب های آنها خواهند شد.

نوشته ها و برچسب های موجود روی کپسول آتش نشانی را بررسی کنید.

داشتن اطلاعاتی مانند این که آخرین بار چه زمانی کپسول آتش نشانی شارژ شده است و چه شرکتی این کار را انجام داده می تواند برای مشخص کردن سالم بودن و یا نبودن کپسول آتش نشانی و عیب یابی آن بسیار مفید باشد. از طرفی اگر برچسبی روی بدنه نبود از اطلاعات حک شده روی بدنه می توانید استفاده کنید تا این اطلاعات را به دست بیاورید.
یکی دیگر از مواردی که روی کپسول های آتش نشانی نوشته شده است و می تواند برای شما بسیار مفید باشد این است که تاریخ انتقضای کپسول آتش نشانی شما چه زمانی است، این اطلاعات به خصوص برای کپسول آتش نشانی پودر و گاز می تواند بسیار مفید باشد، چون گذر زمان باعث سفت شدن پودر موجود در آنها شود.

آیا کپسول آتش نشانی خود را شارژ کنیم یا یک کپسول جدید جایگزین آن کنیم؟

زمانی که کپسول آتش نشانی مورد نظر شما مشکل خاصی ندارد و بدنه و متعلقات (شیر و فشار سنج و…) سالمی دارد، بهترین راه این است که برای شارژ کردن آن به شرکت های مجاز مراجعه کنید. چون به این صورت هزینه های شما به شدت کاهش خواهد یافت.
البته گاهی ممکن است که قسمتی از کپسول آتش نشانی مورد نظر شما پوسیده یا خراب شده باشد. در چنین شرایطی که تعویض یک قطعه ممکن است خرج بالایی روی دست شما بگذارد بهترین کار این است که یک کپسول آتش نشانی جدید و مطمئن بگیرید.

کپسول آتش نشانی تاریخ مصرف گذشته

چطور باید مطمئن شویم که کپسول آتش نشانی ما سالم است.

بهترین و ساده ترین راه برای این کار این است که به یک مرکز شارژ و فروش کپسول های آتش نشانی معتبر و مطمئن بروید و کپسول های خود را تست کنید. سپردن این کار به افراد متخصص و با تجربه در این زمینه به مراتب از این که خوتان بخواهید این کار را انجام بدهید بهتر خواهد بود.

امیدواریم که این مطلب توانسته باشد اطلاعاتی مناسبی در مورد سالم بودن یا نبودن کپسول آتش نشانی در اختیار شما قرار دهد. شما می توانید مطلب زیر را در مورد کپسول های آتش نشانی مطالعه کنید.

فهرست برند های کپسول آتش نشانی معتبر و مورد تایید

نکات ایمنی استفاده از کپسول آتش نشانی

راهنمای خرید کپسول آتش نشانی

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *