مقالات

محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی

محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی

از آنجا که آب به عنوان یکی از عناصر اصلی و کلیدی در خاموش کردن آتش می باشد، تامین کردن آن باید در راس عملیات ها و سیستم های اطفا حریق دستی و اتوماتیک قرار بگیرد. اگر نه سایر وسایل و تجهیزات مانند اسپرینکر و جعبه آتش نشانی بی استفاده می شوند. در ادامه اطلاعات خود را در مورد محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی را با شما به اشتراک می گذاریم.  که بتوانید برای ساختمان خود یک سیستم اطفا حریق درست و اصولی طراحی کنید و محاسبات حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی را به درستی انجام دهید.

مخزن ذخیره آب آتش نشانی چطور کار می کند؟

کارکرد مخزن ذخیره آب آتش نشانی بسیار ساده است. فقط کافی است که یک ورودی مخزن أخیره آب را به مسیر آب ورودی از کنتور وصل کنید و خروجی مخزن را به ورودی سیستم لوله کشی اطفا حریق وصل کرده تا این سیستم به کار بیوفتد.

محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی

انواع مخزن ذخیره آب آتش نشانی

مخزن های آب آتش نشانی در ابعاد متفاوتی ساخته می شوند.  ولی می توان آنها را بر حسب شکل ظاهری به دو دسته ی: استوانه ای و مکعب مستطیلی تقسیم کرد.

بهتراست جنس مخزن دخیره آب آتش نشانی چه چیزی باشد؟

منابع ذخیره آب آتش نشانی بهتر است که از جنس گالوانیزه گرم باشد، و در ضمن تمام جوش کاری ها باید دقیق و با کیفیت انجام شود.

در مرحله پایانی نظارت کامل بر روی کیفیت مخزن انجام شود و تست های لازم برای مطمئن پیدا کردن از سالم بودن آن اجرا شود.

ضخامت ورق مخزن ذخیره آب آتش نشانی باید چقدر باشد؟

ضخامت ورق مخزن آب با توجه به آزمایشاتی که روی اب انجام می شود باید انتخاب شود. ولی یکی از مزایای گاوانیزه گرم این است که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و می تواند گزینه ی خوبی برای شما باشد.

ظرفیت مخزن ذخیره آب باید چقدر باشد؟

ظرفیت مخزن به مقدار آبی می گویند که از بالای خروجی تازیر شناور ورودی آب قرار دارد.

ظرفیت منابع ذخیره آب آتش نشانی از 2000 لیتر تا 50000 لیتر است.

محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی

چگونه ظرفیت حجم مخزن دخیره آب آتش نشانی را محاسبه کنیم؟

برای به دست آوردن حجم مخزن آتش نشانی باید ابتدا دبی موتور پمپاژ آب را به دست بیاوریم. البته نگران این موضوع نباشید، چون به صورت معمول روی اکثر پمپ ها دبی آب آن ها را نوشته است و این موضوع را برای شما راحت می کند. شما فقط کافیست که دبی آب خروچی موتور پمپ را در تعداد جعبه های آتش نشانی ضرب کنید تتا

تا ظرفیت منبع ذخیره آب آتش نشانی برحسب گالن بدست آید. سپس کافیست که دبی یا همان میزان خروجی آب را که بر حسب گالن بر دقیقه است را در تعداد جعبه های آتش نشانی موجود در ساختمان ضرب کنید تا حجم مخزن ذخیره آب را به دست بیاورید.

فرمول محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی

Q=50*N

در فرمول بالا Q حجم کل مخزن می باشد.

50 میزان دبی فرضی موتور پمپاژ است که شما باید به جای آن دبی موتور خود را قرار دهید.

N تعداد جعبه های آتش نشانی موجود در ساختمان است که به مخزن وصل می شوند.

راهنمای خرید مخزن ذخیره آب

در زمان خرید مخزن آب ذخیره ی خود باید به یاد داشته باشد که آیا امکان حمل این مخزن تا محل مناسب آن را دارید؟ و ابعاد آن برای استفاده ی شما مناسب است یا نه؟

البته برای تهیه مخزن زیاد نگران این موارد نباشید چون امروزه می توانید مخزنی که با فضا و نیاز شما ساز گار است را سفارش دهید.

همچنین باید به یاد داشته باشید که مخزن ذخیره آب آش نشانی شما دارای شاور است یا نه.

در پایان شما می توانید برای جلوگیری کردن از راکد ماندن آب در مخزن، از مخزن آب آتش نشانی به عنوان آب شرب نیز استفاده کنید.

3.7/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *