مقالات

سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

سیستم آیروسل جزو سیستم‌های اطفا حریق گازی دسته‌بندی می‌شود. مواد آیروسل به شکل قرص‌های فشرده در داخل ژنراتور آیروسل قرار می گیرد پس از فعال‌سازی سیستم، این مواد خاموش‌کننده به شکل گاز در محیط آزاد می‌گردند که جهت اطفاء حریق برای مکان های حساس استفاده می شوند. در اواخر دهه 1980 بود که متخصصان روسیه نیز توانستند به فناوری ساخت و تولید سیستم‌های اطفا حریق آیروسل دست پیدا کرده و به مقابله با حریق با این نوع سیستم‌ها بپردازند.

پس از عرضه سیستم‌های آیروسل در روسیه، آمریکا بود که به عنوان سومین کشور در جهان توانست فناوری آیروسل را برای مقابله با آتش‌سوزی به کار بگیرد. زرات جامد آیروسل نسبت به عوامل خاموش کننده شیمیایی دارای جرم بسیار کوچکی می‌باشند، همین مورد باعث ماندگاری بیشتر آن در هوا می‌گردد. سیستم اطفا آیروسل در حین تخلیه در ناحیه محافظت شده پسماند کمتری از خود بر جای می‌گذارد.

 

عملکرد سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل تمامی آتش را مورد حمله قرار می‌دهد و باعث مهار آتش می شود. عملکرد سیستم آیروسل گازی این سیستم به چند حالت مختلف بستگی دارد محل قرارگیری ژنراتورهای آیروسل نسبت به شعله آتش، نزدیکی سایر مواد قابل اشتعال به آتش، سوخت و غیره بستگی دارد

در سیستم اطفا حریق آیروسل به این دلیل که مکانیزم های متفاوتی موجب اطفاء حریق می گردد، این سیستم یکی از بهترین روش ها برای اطفاء حریق مقدار کمتری از آیروسل نیاز است. به طور مثال اگر بخواهیم مقایسه ای بین سیستم اطفاء حریق آیروسل با سیستم اطفاء حریق گازی و یا هالون داشته باشیم نسبت استفاده مقدار آیروسل نسبت به دیگر می تواند 0.1 و 0.2 باشد.

 

کاربرد سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل قادر است که آتش‌سوزی‌های کلاس A، B، C، E و F را خاموش کند. با توجه به توانایی بسیار بالای آن، در مکان‌های مختلفی از سیستم‌های آیروسل استفاده می‌کنند. از جمله موارد استفاده سیستم آیروسل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

پالایشگاه‌های نفت و گاز، اتاق‌ سرور، فرودگاه‌ها، مراکز خرید، موزه‌ها، کتابخانه‌ها،آپارتمان‌ها و… می توانیم اشاره کنیم.

 

انواع سیستم اطفای حریق آیروسل از نظر نحوه فعال سازی به سه دسته زیر تقسیم می شود

  1. کپسول آیروسل الکتریکی در حالت فعال سازی الکتریکی آیروسل، پس از ارسال سیگنال از دتکتور اعلام حریق به کنترل پنل، به کانکتور کپسول آیروسل ارسال می شود و به دنبال آن در 6 ثانیه کل آیروسل موجود در سیلندر آزاد می گردد.
  2. کپسول آیروسل حرارتی کپسول های آیروسل درون خود سنسورهای حساس به دمای 475 درجه دارند و هنگامی که محیط به این دما برسد خاموش کننده آیروسل فعال می شود.
  3. کپسول آیروسل مکانیکی از آنجایی که سیلندر آیروسل دارای یک فتیله حساس به شعله می باشد به محض جرقه زدن آیروسل فعال می شود و در زمان 3 ثانیه مواد درون کپسول تخلیه می شود.

 

عملکرد سیستم اطفا حریق آیروسل

عملکرد سیستم اطفا حریق آیروسل

 

مزایا سیستم اطفا حریق آیروسل

راندمان بالا ترکیبات تشکیل دهنده آیروسل جامد بالاترین قابلیت اطفا حریق در بین سایر وسایل اطفای حجمی را دارند.

هزینه کم و نصب آسان سیستم به پمپ های گران قیمت، خطوط لوله، شبکه های تحت فشار، شیرها و تجهیزات اضافی نیازی ندارد و کاهش هزینه ها و سرعت بالای نصب شده است.

محافظ از جسم مورد نظر آیروسل به منطقه و محتویات اتاق آسیبی وارد نمی کند آیروسل پودری حتی به راحتی از سطح جدا می شود.

ایمن و سازگار با محیط زیست مواد استفاده شده در این سیستم به لایه اوزون آسیبی وارد نمی کند و هیچ تهدیدی برای انسان ها و حیوانات ندارد.

 

خاموش کننده سیتم اطفا حریق آیروسل

اطفاء حریق بوسیله آیروسل به میزان غلظت ذرات آیروسل در مقابل آتش سوزی بستگی دارد. مقدار مواد خاموش کننده، متعلق به مساحت ناحیه حفاظت شده و نوع خطر حفاظت شده است. هر چه سریع‌تر محیط حریق با آیروسل پوشانده شود عملیات اطفا سریع‌تر اعمال می‌شود.

 

نحوه عملکرد سیستم اطفا حریق آیروسل

  • کپسول الکتریکی آیروسل
  • کپسول مکانیکی آِروسل
  • کپسول حرارتی آیروسل

 

خاموش کننده های ایروسل دستی و قابل حمل

این نوع آیروسل ها با فشار دادن یک دکمه یا کشیدن یک ماشه، دستگاه را به صورت فیزیکی فعال کند. کپسول های آتش نشانی آیروسل دستی معمولاً در خانه ها، اتومبیل ها و قایق ها یافت می شوند و اغلب برای آتش سوزی های کوچک استفاده می شوند.

 

نکات مهم در رابطه با آیروسل چیست ؟

نکات مهمی را در رابطه با استفاده از سیستم اطفاء حریق آیروسل باید در نظر بگیریم. البته خطرات ناشی از استفاده این سیستم خیلی کم است و به شدت توصیه می‌شود. یک سیستم گازی تمیز مانند آیروسل به افرادی پیشنهاد می‌شود که در زمینه تجهیز کردن محیط کاری فعالیت دارند.

خاموش کننده سیتم اطفا حریق آیروسل

خاموش کننده سیتم اطفا حریق آیروسل

انواع سیستم خاموش کننده اطفا حریق آیروسل از نظر غلظت

۱. سیستم های خاموش کننده اطفا حریق آیروسل با غلظت بالا
این سیستم ها از غلظت بالاتری از عامل خاموش کننده برای مهار آتش استفاده می کنند. آنها معمولاً در مناطق بزرگتر یا برنامه هایی استفاده می شود . سیستم‌های آیروسل با غلظت بالا اغلب در مکان های صنعتی و تجاری مانند سرور، نیروگاه‌ها و تأسیسات تولیدی استفاده می‌شوند.

۲. سیستم های اطفای حریق آیروسل با غلظت پایین
این سیستم ها از غلظت پایین از عامل خاموش کننده استفاده می کنند و معمولاً در مناطق کوچکتر یا مکان هایی که به سطح پایین تری از قدرت خاموش کننده نیاز است استفاده می شود. سیستم‌ های آیروسل با غلظت پایین اغلب در مکان های مسکونی و تجاری استفاده می‌شوند.

در ادامه می توانید با وارد شدن به آتش مهار البرز با انواع وسایل آتش نشانی آشنا شوید.

 

سیستم اطفا حریق پایروژن آیروسل نسل جدیدی از سیستم های اطفا حریق است که امروز در ایران کاربرد بسیاری یافته است .

سیستم اطفا حریق پایروژن که از تکنولورژی سوخت جامد موشک استفاده می نماید ، اولین سیستم اطفا حریق پودر و گاز (اطفا حریق ایروسل) در جهان می باشد که به صورت تجاری تولید شده است و به عنوان جایگزینی بی خطر و کاربردی برای هالون ، هالوکربن ها ، پودرهای شیمیایی و گازهای بی اثر طراحی شده است .

سیستم اطفا حریق پایروژن آیروسل

اطفا حریق پایروژن به صورت تجاری در مخازن با ظرفیت متفاوتی تولید شده و در دسترس می باشد. اطفا حریق پایروژن جامدی غیر سمی و بی اثر بوده و تا زمانی که بصورت الکتریکی و یا حرارتی فعال نشده است پایدار می ماند. در صورت فعال شدن ترکیبی از پودر و گاز ( اطفا حریق ایروسل ) با خاصیت خاموش کنندگی تولید می نماید .

سیستم اطفا حریق پایروژن آیروسل چگونه کار میکند؟

ایروسل تولید شده به صورت فیزیکی و شیمیایی به حریق حمله ور شده و به صورت تقریبا لحظه ای حریق را فرو نشانده و از شعله وری مجدد آن ( و در شرایط واقعی از انفجار ) نیز جلوگیری می نماید.

سیستم اطفا حریق پایروژن

ایده اطفا حریق در پایروژن منحصر به فرد می باشد، یک ماده شیمیایی جامد هنگامی مه به صورت الکتریکی و یا حرارتی تحریک می شود، مخلوطی از گاز و پودر میکرونی خشکی ایجاد می نماید.

ذرات خشک شیمیایی ، ( اکثرا کربناتهای پتاسیم ) و مخلوطی از گاز ( اکثرا دی اکسید کربن ، نیتروژن و بخار آب ) با هم مخلوط شده و ایروسل به منطقه تحت پوشش، ذرات ایروسل از یک خنک کننده شیمیایی عبور نموده و دمای ایروسل را به نحو مطلوبی کاهش می دهد .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *