مقالات

کلاس های آتش

آتش کلاس A

در زمان آتش سوزی اولین چیزی که به ذهن همه ی افراد می رسد خاموش کردن آتش است و اینکه در این شرایط افراد دست و پای خود را گم کنند بسیار طبیعی می باشد. ما به صورت غریزی برای نجات جان خود عمل می کنیم و ناعاقلانه و غریزی عمل کردن در برابر حادثه های آتش سوزی همیشه و در همه ی افراد بوده و هست. به همین دلیل اولین اصلی که باید در زمان آتش سوزی در نظر بگیریم این است که اعتماد به نفس خود را حفظ کنیم و با توجه به نوع آتش خاموش کننده یا کپسول آتش نشانی خود را انتخاب کنیم. در ادامه ی این مطلب از آتش مهار البرز انواع آتش را بر اساس نوع ماده سوزنده مشخص می کنیم که در این مورد اطلاعات بیشتری داشته باشید.

آتش با توجه به شدت و نوع ماده در حال سوختن به چند کلاس A,B,C,D و K تقسیم می شود که به آنها کلاس آتش یا fire class می گویند و در ادامه این 5 نوع آتش را با هم بررسی می کنیم.

انواع کلاس آتش (Fire class)

آتش کلاس A

آتش کلاس A به آتشی گفته می شود که در اثر سوختن مواد معمولی مانند کاغذ ، چوب ، زباله و پارچه و… بوجود آمده باشد که این کلاس آتش یکی از معمول ترین و رایج ترین انواع آتش است که بیشتر از بقیه مشاهده می شود.

آتش کلاس  A

آتش کلاس B

آتش کلاس B به آتش سوزی در مایعات قابل احتراق مثل بنزین، نفت، تینر، رنگ و … گفته می شود. علاوه بر این آتش کلاس B شامل گازهای قابل احتراق مثل پروپان و بوتان نیز می شود. در ضمن باید در نظر داشته باشید که آتش سوزی روغن هایی که در آشپزی استفاده می شود در این دسته بندی قرار نمی گیرد.

آتش کلاس B

آتش کلاس C

آتش های کلاس C شامل آتش سوزی در تجهیزات انرژی برق مانند موتور، ترانسفورماتور و لوازم الکتریکی و برقی است. در این آتش سوزی اگر برق را از جریان آتش سوزی حذف کنیم . آتش از کلاس C تبدیل به کلاس دیگری از آتش می‌شود و مثل دیگر کلاس ها شروع به مهار آن کنید.

آتش کلاس C

آتش کلاس D

به آتش سوزی که در فلزات قابل اشتعال مانند پتاسیم، سدیم، آلومینیوم و منیزیم رخ می دهد، آتش سوزی کلاس D گفته می شود.

آتش کلاس D

آتش کلاس K

به آتش سوزی که مواد قابل احتراق آن روغن های آشپزی ،حیوانی و گیاهی باشد آتش سوزی نوع K گفته می شود.

آتش کلاس K

شما می توانید برای داشتن آمادگی بیشتر و دانستن این موضوع که در چه شرایطی از چه کپسولی استفاده کنید، راهنمای خرید کپسول آتش نشانی را مطالعه کنید

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *