مقالات

هوزریل آتش نشانی چیست؟

هوزریل آتش نشانی چیست؟

بر اساس استاندارد بین‌المللی یکی از تجهیزات اطفا حریق قرقره و شیلنگ آتش نشانی است. اجزای این محصول شامل قرقره، شیلنگ نیمه‌سخت، شیر ورودی تک‌ضرب بوده که همه‌جوره برای اطفا حریق کارآمد است.

شیلنگ و قرقره آتش نشانی تا زمانی که آتش‌نشان به محل وقوع حادثه برسد در برابر آتش ایستادگی می‌کند و هنگامی که حجم آتش محدود و کم باشد آن را به‌صورت کامل خاموش می‌کند. جعبه آتش نشانی دارای تجهیزات مختلفی است که لازم است به شناخت اجزاء جعبه و طرز استفاده از آنها توجه کرد.

فایرهوزریل یا همان قرقره و شیلنگ آتش نشانی وظیفه تأمین آب هنگام آتش‌سوزی را برعهده دارد و در محیط‌های پرخطرمانند هتل، کارخانه، مدارس و ساختمان‌های بزرگ مورداستفاده قرار می‌گیرد مزایای استفاده از قرقره این است که شیلنگ گره نمی‌خورد و قابل چرخش و حمل در هر جهتی است.

با پیشرفت تکنولوژی اجزا و تجهیزات آتش نشانی به نحوی کوچک‌تر و ایمن‌تر شده‌اند. آتش‌نشان‌ها مجبور بودند شیلنگ‌های سنگین را هنگام وقوع حادثه با خود حمل کنند. چه‌بسا خطراتی که امکان داشت هنگام حمل‌کردن اتفاق بیفتد؛ اما امروزه هوزریل این مشکل را حل کرده است و افراد با هر توان جسمی قابلیت استفاده از آن را دارند.

شرایط و پیشرفت تکنولوژی این امکان را فراهم کرده که شیلنگ آتش نشانی به‌صورت فشرده جمع‌آوری شود و در صورت نیاز و هنگام وقوع حوادث به‌راحتی آن را باز کنند.

ساختمان‌ها و برج‌های عظیم به علت چالش‌هایی که ممکن است داشته باشند از جمله آتش‌سوزی، تجهیزات منحصر به خود را دارند.
قرقره و شیلنگ آتش نشانی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات آتش نشانی بوده که در کم‌ترین زمان ممکن آتش را مهار و خاموش می‌کند.

استفاده از هوزریل آتش نشانی میزان خسارت‌های مالی و جانی را کاهش داده و در اماکن اداری، منازل، ساختمان‌های تجاری و مسکونی قابل‌استفاده است. طرز استفاده از آن سخت نیست و به‌راحتی می‌توانید از این محصول استفاده کنید.

ویژگی های هوزریل آتش نشانی

قسمتی از مرکز هوزریل که هرزگرد نام دارد وظیفه رساندن آب را برعهده دارد. جالب است بدانید قطر شیلنگ هوزریلی کمتر از شیلنگ برزنتی است.ساختار شیلنگ به‌شدت مقاوم است و جنس غیر قابل نفوذی دارد و استفاده از شیلنگ هوزریلی برخلاف شیلنگ برزنتی خیلی راحت بوده و به‌سادگی استفاده می‌شود و نیازی به آموزش ندارد.

هنگام استفاده از این محصول آب موردنیاز از مخزن تأمین شده و همچنین قرقره اجازه می‌دهد شیلنگ به‌آسانی باز شود و فضای کمتری را اشغال کند.این نوع قرقره به صورتی طراحی شده است که شیلنگ را بدون هیچ‌گونه گره جمع کند و زمان کمتری صرف جمع‌آوری آن می‌شود.

باید بدانید که انتهای شیلنگ متصل به مخزن آب است و با استفاده از قرقره و شیلنگ به محل وقوع حادثه هدایت شده و جهت کنترل و خاموش‌کردن آتش، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این محصول جهت شست‌وشو یا تمیزی نباید به کار گرفته شود و استفاده از آن هنگام آتش‌سوزی برق، وسایل فلزی، روغن و تابلو برق ممنوع است و ممکن است موجب انفجار شود.
امروزه فروش هوزریل آتش نشانی روبه افزایش بوده؛ زیرا یکی از اجزای ضروری برای زمان آتش‌سوزی محسوب می‌شود.

استاندارد نصب هوزریل آتش نشانی

شیلنگ و قرقره آتش نشانی باید در مکان‌ هایی که قابل دسترس است قرار بگیرد و لازم است در موقعیتی نصب شود که قابل دیدن باشد و در مواقع خطر و حادثه همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند.

یکی از بهترین مکان ها برای نصب، نزدیک درب خروجی ساختمان است همچنین ارتفاع آن از زمین باید به میزان 140 الی 160 سانتی‌متر باشد.
لازم است سایز و اندازه جعبه هوزریل به صورتی باشد که هنگام استفاده به‌آسانی باز و بسته شود همچنین باید توجه داشته باشید که اگر نزدیک به درب خروجی آن را متصل می‌کنید هیچ‌گونه مانعی برای ورود و خروج افراد به وجود نیاورید.

باید بدانید که هوزریل آتش نشانی نیازمند این است که حداقل سالی یک  بار یا پس از هر بار استفاده آزمایش شود و اطمینان حاصل کنید که پس از تعمیر هیچ‌گونه نشتی و ایرادی نداشته باشد.

بازرس باید آن را به‌صورت کامل بررسی کند و اطمینان حاصل کند که هیچ‌گونه نقصی وجود ندارد.
هوزریل آتش نشانی در مکان‌های اضطراری و راهروهای خروجی قابل‌نصب است و باید به‌آسانی قفل جعبه باز و بسته شود تا در هنگام استفاده مشکلی ایجاد نشود.

شیلنگ هوزریل

شیلنگ هوزریل

انواع هوزریل آتش نشانی

شیلنگ و قرقره هوزریلی جهت اطفا حریق نوع آ مانند آتش چوب، کاغذ و پارچه قابل‌استفاده است. وظیفه این محصول تأمین آب جهت اطفا حریق است و برای خاموش‌کردن وسایل برقی، بنزین و روغن مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.

در ادامه با دو نوع از قرقره و شیلنگ هوزریل آشنا می‌شویم:

قرقره و شیلنگ هوزریل (ثابت)

این نوع در اکثر ساختمان‌های متفاوت از جمله مسکونی و تجاری مورداستفاده قرار می‌گیرد و باید به‌صورت دائم در محل و موقعیتی مطمئن نصب شود.
شیلنگ را به مخزن اصلی وصل می‌کنند همچنین لازم است اطراف محل نصب خالی باشد تا هنگام استفاده مشکلی برای باز و بسته کردن آن ایجاد نشود.

قرقره و شیلنگ هوزریل (بازوی چرخشی

این محصول شبیه به هوزریل نوع ثابت است با این تفاوت که مجموعه‌ای از حلقه‌های شیلنگ بر روی لولای بزرگی نصب می‌شود و کل اجزا درون یک جعبه قرار می‌گیرد. سپس هنگام وقوع حادثه لولا این اجازه را می‌دهد که قرقره به سمت بیرون حرکت کند.

عملکرد هوزریل آتش نشانی

سیستم قرقره و شیلنگ باید به صورتی باشد که به طور دائم به مخزن آب متصل باشد. طول قرقره به‌اندازه 36 تا 50 متر است که برای دسترسی به آب هنگام آتش‌سوزی استفاده می‌شود.قرقره اجازه می‌دهد شیلنگ به‌آسانی باز شود و به منبع اصلی آب متصل شود سپس قرقره بدون هیچ‌گونه گره و مشکلی شیلنگ را جمع‌آوری می‌کند.این محصول فضای محدودی اشغال می‌کند و در دفاتر، ساختمان‌ها و برج‌های بلند و عظیم استفاده می‌شود.

فروش هوزریل آتش نشانی

یکی از مهم‌ترین اجزای مقابله با آتش قرقره و شیلنگ هوزریل است که لازم است همهٔ افراد راجع به طرز استفاده ایمن آن آموزش ببینند.
در مقاله بالا متوجه شدیم هوزریل آتش نشانی چیست و چه کاربردهایی دارد.

خرید این محصول جهت مقابله با حریق بسیار ضروری و مؤثر است همچنین قیمت هوزریل ها باتوجه‌به نوع و اندازه‌ای که دارند با یکدیگر متفاوت است.
جهت سفارش و خرید برترین و باکیفیت‌ترین جنس هوزریل آتش نشانی کافی است به سایت آتش مهار البرز مراجعه کرده همچنین جهت پشتیبانی و مشاوره بیشتر با شماره‌های زیر شماره‌گیری فرمایید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *