مقالات

راهنمای خرید کلاه آتش نشانی و کلاه ایمنی

راهنمای خرید کلاه آتش نشانی و کلاه ایمنی

در این مطلب با راهنمای خرید کلاه آتش نشانی و راهنمای خرید کلاه ایمنی که یکی از ساده‌ترین اجزای آتش نشانی که هنگام عملیات اطفا حریق استفاده می‌شود و لازم است که دارای استاندارد بین‌المللی باشد آشنا میشویم.
کلاه آتش نشانی باید سر، گردن و چشم‌ها را پوشش بدهد و جهت دید در شب دارای نوار شب رنگ باشد. کلاه ایمنی و کلاه آتش نشانی در برابر خطراتی که در حوادث پیش می‌آید مقاوم است و برخی از آن‌ها قسمتی دارند که از صورت محافظت می‌کند.

آتش‌نشانان در عملیات اطفا حریق با اتفاقات متفاوتی روبرو هستند به همین دلیل استفاده از کلاه آتش نشانی ضروری است. کلاه‌های ایمنی در سایز و انواع متفاوتی متناسب با استاندارد‌های بین‌المللی تولید می‌شوند.
ممکن است در هنگام حوادث انواع گا‌زها و مواد شیمیایی در هوا موجود باشد و همچنین کلاه باید در مقابل حرارت و گرما مقاومت بالایی داشته باشد؛ زیرا استفاده از کلاه در این شرایط از ضرورت‌های عملیات است.

از اجزای مهم محافظت از سروگردن هنگام اطفا حریق، کلاه ایمنی است که از خطراتی مانند انفجار، ریزش و برخورد اجسام که آسیب‌های غیر قابل جبرانی دارد، جلوگیری می‌کند.
لازم است بدانید کلاه از معمولی‌ترین و مهم‌ترین اجزا جهت سالم ماندن از خطرات احتمالی بوده که استفاده از آن ضروری است.

اجزاء تشکیل دهنده کلاه ایمنی و کلاه آتش نشانی

کلاه آتش نشانی یکی از بخش های لباس آتش نشانی بوده و بسیار مهم است و استفاده از آن به‌شدت ضروری می باشد. اجزای آن شامل چانه‌بند است که در برابر حرارت مقاومت بالایی داشته؛ همچنین برخی از کلاه‌ها امکان نصب ماسک تنفسی را بر روی صورت دارند که هنگام پخش مواد شیمیایی از صورت محافظت کنند.

بدنه خارجی کلاه از نایلون سخت ساخته شده است؛ اما کلاه ایمنی دارای استاندارد جهانی از جنس فایبرگلاس بوده که از ترکیب ترموست نوعی پلاستیک گرما دیده و الیاف شیشه‌ای تولید شده است.

شیلد طلقی کلاه جهت مراقبت از صورت و اشعه بوده؛ همچنین برای محافظت از گردن قسمت پشتی کلاه را از جنس الیاف نسوز ساخته‌اند و این موارد موجب می‌شود کلاه وظیفه خود را به‌درستی انجام دهد.
زمان تولید سازندگان نمونه‌ای را بر سرآتش نشانان آزمایش کرده تا بتوانند متناسب‌ترین کلاه را تهیه کنند.

 

راهنمای خرید کلاه آتش نشانی

 

نکات مهم راجع به کلاه ایمنی

اگر همچنان برای شما سؤال است که کلاه ایمنی چیست باید بدانید که کلاه در برابر حرارت آتش، دود و اشعه مقاوم است؛ همچنین نباید بیش از حد استاندارد سنگین باشد؛ زیرا عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهد.
یکی از مهم‌ترین موارد در تولید کلاه ایمنی این است که با کم‌ترین و سبک‌ترین وزن ممکن تولید شود و به صورتی باشد که به‌آسانی بتوان از آن استفاده کرد.

بهترین نوع کلاه آتش نشانی در حین اینکه بهترین و بالاترین کارایی را دارد باید سبک باشد و در مواقعی که آتش‌نشان به آن نیاز دارد به‌راحتی بتواند استفاده کند.
سروگردن قسمت حساسی از بدن هستند که به‌شدت آسیب‌پذیر بوده و آتش‌نشان جهت شرکت در عملیات اطفا حریق باید برای هرگونه شرایطی از جمله ریزش، انفجار و پخش مواد شیمیایی آمادگی داشته باشد؛ استفاده از کلاه در این شرایط به‌شدت ضروری است.
کلاه ایمنی باید حتماً دارای تعادل متناسبی باشد؛ زیرا هنگام عملیات آتش‌نشان باید به‌سرعت وسیله‌ها و تجهیزات خود را آماده کند.

نکات مهم راجع به کلاه آتش نشانی

جنس و سبک کلاه آتش نشانی

نوعی بالشتک درون کلاه وجود دارد که جهت جذب ضربه استفاده می‌شود؛ زیرا هنگام انجام عملیات آتش‌نشان فشار بسیاری را متحمل می‌شود. بالشتک نباید خیلی ضخیم باشد؛ زیرا زمان محافظت ممکن است کلاه به‌درستی عمل نکند.

برخی از کلاه‌ها به‌صورت نیم سایز و تمام سایز موجود هستند. تمام سایز، تمام نواحی سر را در برمی‌گیرد؛ اما نیم سایز فقط قسمتی از بالای سر را می‌پوشاند؛ همچنین تمام سایز ایمنی بیشتری نسبت به نیم سایز دارد.
لازم است سبک کلاه‌ها را بشناسیم تا در مواقع متفاوت به‌درستی از آن‌ها استفاده کنیم.

از سنتی‌ترین سبک کلاه ایمنی که در سال‌های گذشته مورداستفاده قرار می‌گرفته کلاه سبک سنتی است و به صورتی بوده که در پشت آن لبه‌بلندی قرار گرفته که روی آن آب سرازیر می‌شده است.

کلاه‌های سبک جدید معروفیت بیشتری در دنیا ایجاد کرده‌اند؛ مانند کلاه موتورسیکلت که دورسر، گردن و قسمتی از صورت را می‌پوشاند.
هنگام عملیات اطفا حریق استفاده از کلاه ضروری است و کسانی که وارد این عملیات می‌شوند در معرض خطرات زیادی از جمله ریزش آوار، سوختن سر و حتی صورت هستند و جهت محافظت از سروصورت خود نیاز به کلاه ایمنی دارند.

انواع کلاه ایمنی

کلاه‌ها بر اساس ناحیه حفاظت شده به دو نوع تقسیم می‌شوند که در ادامه انواع کلاه ایمنی را برای شما شرح می‌دهیم:

  1. نوع یک: قابلیت این نوع محافظت از سراست و هیچ قسمت دیگری را نمی‌پوشاند.
  2. نوع دو: قابلیت این کلاه محافظت از سروگردن است که تقریباً کل نواحی سر را می‌پوشاند.

همچنین بر اساس جنس، کلاه‌ها به دودسته فایبرگلاس و پلی‌کربنات تقسیم می‌شوند.

  • فایبرگلاس ضد حرارت و گرما بوده و مقاومت بالایی در دماهای بالای 2000 درجه سانتی‌گراد دارد.
  • پلی‌کربنات علاوه بر اینکه در برابر گرما و حرارت مقاوم بوده؛ در برابر ضربه و فشارهم مقاومت بالایی دارد.

خرید کلاه ایمنی

تا اینجا متوجه شدیم کلاه ایمنی چیست، انواع کلاه ایمنی را شناختیم و با نکات مهم آن هنگام استفاده آشنا شدیم. میزان عمر کلاه بستگی به عوامل متفاوتی از جمله جنس، کیفیت، طریقه ساخت و ترکیبات کلاه دارد. اما بر اساس استاندارد آن اف پی آ عمر آن تا مدت‌زمان 10 سال است.
آتش‌نشان در مدت زمانی که در عملیات اطفا حریق قرار دارد خطرات زیادی را متحمل می‌شود و ازآنجایی‌که سر، قسمت حساسی از بدن بوده استفاده از کلاه الزامی است.

هنگام خرید کلاه ایمنی باید به مدت زمانی که می‌توان از آن استفاده کرد، توجه داشت. از سال‌ها قبل استفاده از کلاه در برابر خطراتی که ممکن بوده در حوادث پیش بیاید ضروری به‌حساب می‌آید و از نظر وزن، جنس، رنگ و ترکیبات، تغییرات زیادی در ساخت کلاه‌ها طی این سال‌ها ایجاد شده است.
لازم است آتش‌نشان در عملیات متفاوت خود را مجهز کند و با تجهیزات موردنیاز به عملیات اطفا حریق بپیوندد.
جهت خرید کلاه ایمنی با بهترین و باکیفیت‌ترین جنس به سایت آتش مهار البرز مراجعه کرده و جهت پشتیبانی و مشاوره بیشتر با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *