در حال نمایش یک نتیجه

لباس نسوز

لباس عملیاتی بریستول سری XFLEX

تماس بگیرید
لباس عملیاتی بریستول سری XFLEX محصول کشور انگلستان و تهیه شده از چهار لایه حفاظتی می باشد. در لایه خارجی

لباس نسوز لباس‌هایی هستند که افراد با پوشیدن آن می‌توانند در معرض برخورد با آتش قرار بگیرند و هیچگونه آسیب بدنی برای آن‌ها ایجاد نشود و لباس نیز دچار آتش سوزی نشود. استفاده از این نوع لباس‌ها قدمت طولانی دارد و استفاده از آن در ابتدا برای کارگران صنعتی مرسوم بود و سپس به طور گسترده در آتش نشانی‌ها مورد استفاده قرار گرفت و بیشترین استفاده از آن‌ها نیز در بین آتش نشان‌ها است.

در ساخت این لباس‌ها برخلاف لباس‌های عادی، موادی به کار رفته تا بتوانند در برابر آتش، مقاومت زیادی داشته باشند. آتش نشان‌ها امروزه می‌توانند با پوشیدن این لباس‌ها بدون هیچ مشکلی در میان آتش قدم بزنند و به جستجوی افراد برای نجات بپردازند.

جنس لباس نسوز

لباس نسوز از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود. قبلا اکثر لباس‌های نسوز از جنس آلومینیوم ساخته می‌شد که فلزی سبک با مقاومت بسیار بالا در برابر گرما بود. امروزه ولی لباس‌هایی از جنس آزبست و یا آلیاژهای مختلف فولاد سبک نیز ساخته می‌شوند. هر کدام از این جنس‌ها درجه مقاومت خاصی در برابر گرما دارند و در نوع خاصی از لباس‌های نسوز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به بررسی این نوع‌ها می‌پردازیم.
اصلی‌ترین موادی که امروزه برای تولید لباس نسوز مورد استفاده می‌گیرند، ترکیب نومکس، رایون و شیشه آلومینیوم هستند. پارچه‌های آلومینیومی با مقداری شیشه پوشانده می‌شوند و این پارچه شیشه‌ای گرما را به بیرون بازتاب می‌دهد. نومکس یک ماده ذاتی مقاوم در برابر شعله ساخته شده از فیبر آرامید است که اگرچه گران قیمت محسوب می‌شود، اما بسیار بادوام است. در لباس آلومینیوم رایون، سطح بیرونی آلومینیومی شده را با ماده ترکیب می‌‎کنند که عایق عالی را فراهم می‌کند. مقاومت این ماده در برابر شعله دائمی است.

انواع لباس نسوز

لباس‌های نسوز معمولا در سه دسته کلی دسته بندی می‌شوند که این تقسیم‌ بندی‌ها بر اساس شدت حرارتی است که می‌توانند تحمل کنند تا دچار آتش سوزی نشوند.

دسته اول این لباس‌ها، لباس‌های نزدیکی به آتش هستند که از بقیه لباس‌ها گرمای کمتری را می‌توانند تحمل کنند. این لباس‌ها فقط برای نزدیکی به آتش مناسب هستند و اگر کسی با این لباس‌ها در برخورد مستقیم با آتش قرار بگیرد، احتمالا دچار سوختگی خواهد شد. از این لباس‌ها معمولا در کارخانه‌های ذوب آهن و فلز (که گرمای قابل توجهی در محیط وجود دارد)، مورد استفاده کارگران قرار می‌گیرند و می‌توانند حرارتی را در حدود 93 درجه سانتی‌گراد یا 200 درجه فارنهایت تحمل کنند.

دسته دوم لباس‌هایی هستند که به آن‌ها اصطلاحا لباس‌های مجاورت با آتش گفته می‌شود و نسبت به لباس‌های قبلی تحمل بیشتری در برابر گرما دارند. این نوع لباس‌ها معمولا مورد استفاده تیم‌های نجات در آتش سوزی‌های خانه‌ها و هواپیماها هستند. این لباس‌ها توانایی تحمل گرمای 500 درجه فارنهایت یا 260 درجه سانتیگراد را دارد. گاها برخی از افراد برای ورود به کوره‌های آتش در کارخانه‌ها نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند که توانایی تحمل 2000 درجه فارنهایت یا 1093 درجه سانتیگراد را دارند.

دسته سوم لباس‌های نسوز، لباس‌های ورود به آتش هستند که می‌توانند بیشترین شدت گرما را تحمل کنند. این دسته از لباس‌ها برای مواردی است که شدت گرما فراتر از توان حد معمول است. در تولید این لباس‌ها معمولا از ماده زتیکس یا ورقه‌های ورمیکولیت استفاده می‌شود، که در برابر گرما به طرز قابل توجهی مقاوم هستند و از آلومینیوم در آن‌ها استفاده نمی‌شود. این لباس‌ها علاوه بر توانایی تحمل گرما تا بیش از 2 هزار درجه فارنهایت، می‌توانند در برابر تابش اشعه گرمایی نیز مقاوم باشند.

تجهیزات مختلف لباس نسوز

لباس نسوز فقط از یک لباس برای پوشیدن تشکیل نشده است بلکه بخش‌های مختلفی دارد چرا که هر کسی در مجاورت آتش، بخش‌های مختلف بدن خود را باید در برابر آتش حفاظت کند. بسیاری از این تجهیزات، از کلاهک، دستکش، چکمه، دستگاه تهویه هوا و چند تجیهزات دیگر تشکیل شده‌اند.
لباس‌های نسوز یکی از مهم‌ترین تجهیزات برای آتش نشان‌ها، کارگران کارخانه‌های صنعتی و تیم‌های نجات هستند و نبود آن‌ها کار عده زیادی از مشاغل را مختل می‌کند و نجات جان بسیاری از انسان‌ها به این لباس‌ها و تجهیزات حیاتی بستگی دارد. به همین دلیل نیاز به خرید آن‌ها بسیار احساس می‌شود. اگر شما نیز قصد خرید این لباس‌ها را دارید، کافی است که نوع خاصی از لباس‌ها و تجهیزات که نیاز شما را فراهم می‌کند، انتخاب کنید و اقدام به خرید آن‌ها کنید.