جعبه آتش نشانی سامان

جعبه آتش نشانی سامان محصولی برای نگهداری از تجهیزات اولیه اطفا حریق می باشد، که برای استفاده در منازل، آپارتمان ها، ادارات، کارخانه جات و …. مناسب است. استفاده از این وسیله در لحظات اولیه آتش سوزی کارایی بسیار بالایی دارد و می تواند زمان بیش تری برای خروج ساکنان ساختمان ایجاد کرده و از بروز حوادث آتش سوزی بزرگ جلوگیری کند.
حرف F نوشته شده بر روی جعبه های آتش نشانی (Fire Box)، مخفف کلمه Fire می باشد. رنگ جعبه های آتش نشانی معمولا به رنگ قرمز، نقره ای (استیل) و خاکستری است. با توجه به مکان و ابعادی که از جعبه های آتش نشانی استفاده می شود، می تواند شامل محتویات متفاوتی باشد. اغلب جعبه های آتش نشانی شامل شلنگ، قرقره، شیر و کوپلینگ و کپسول آتش نشانی می باشد.

انواع جعبه آتش نشانی سامان

  • جعبه های آتش نشانی سامان دارای انواع مختلف زیر می باشند:
  • جعبه های آتش نشانی دو قلو ایستاده سامان
  • جعبه های آتش نشانی سامان کپسولی
  • جعبه آتش نشانی سامان مخصوص مترو
  • جعبه آتش نشانی سامان تک کابین
  • جعبه آتش نشانی سامان درب کرکره ای و….

جعبه آتش نشانی سامان

انواع شبکه جعبه آتش نشانی و نحوه نصب آن

شبکه جعبه های آتش نشانی دارای دو نوع خشک و تر می باشد. جعبه آتش نشانی خشک، به لوله آب شهری متصل نیست و آب مورد نیاز سیستم از طریق تانکر آب موجود در ماشین آتش نشانی تامین می شود. بنابر این ورودی این سیستم ها همیشه در طبقه همکف ساختمان و نزدیک به درب ورودی نصب می شود، تا در مواقع لزوم به تانکر آتش نشانی نصب شود و آب را پمپاژ کند. به دلیل این که در این شبکه آبی در لوله ها وجود ندارد، به آن شبکه خشک گفته می شود.
شبکه تر جعبه آتش نشانی، سیستمی است که مستقیما به لوله آب شهری متصل می باشد و هر زمان که شیر نازل باز شود، آب جریان پیدا می کند. سیستم تر کل ساختمان از زیر زمین تا پشت بام را پوشش می دهد. درست بر خلاف شبکه خشک، به دلیل این که در این سیستم همواره در لوله آب وجود دارد به آن شبکه تر می گویند.
نصب جعبه های آتش نشانی و مکان آنها نیز مهم است. جعبه آتش نشانی باید در مکانی نصب شود که دسترسی به آن آسان بوده و قابل رویت باشد. معمولا جعبه های آتش نشانی را در مجاورت ورودی و خروجی ساختمان نصب می کنند. بهترین مکان برای نصب آنها در ورودی ساختمان ها و پله های اضطراری می باشد.

فایرباکس سامان

محل نصب جعبه آتش نشانی سامان

محل نصب جعبه آتش نشانی یا فایر باکس اهمیت زیادی دارد، زیرا این تجهیزات در زمان آتش سوزی می توانند تا زمان رسیدن ماموران آتش نشانی، جان و مال افراد را نجات دهند. ارتفاع نصب جعبه آتش نشانی نیز باید مطابق با استانداردها انجام شود. نکات زیر در مکان نصب فایر باکس می تواند کارساز باشد.

  • فاصله بین جعبه های آتش نشانی، حداکثر 30 سانتی متر باشد، تا در صورت خرابی هر یک بتوان ار دیگر قرقره های آتش نشانی استفاده کرد.
  • جعبه های آتش نشانی، معمولا در راهروها، پاگردها و پله های اضطراری نصب می شوند.
  • ارتفاع نصب جعبه های توکار باید در فاصله 70 سانتی متری از کف باشد.
  • ارتفاع نصب جعبه های روکار باید در فاصله 130 سانتی متری از کف باشد.

هیچ محصولی یافت نشد.