سبد خرید شما خالی می باشد.
0
اسپرینکلر خشک

اسپرينكلر با قدمتی 200 ساله به عنوان یکی از قدیمی ترین تجهیزات آتش نشانی به شمار می آید. اسپرینکلر بیش از 80 سال است که در بیشتر کشورهای جهان به عنوان یکی از استانداردهای خانه سازی مطح شده است بر اسا س امار منتشر شده بیش از 80 درصد از سوانح آتش سوزی تنها به وسیله اسپرینکلرها مهار شده است.  خوشبختانه در کشور ما نیز استفاده از تجهیزات آتش نشانی روز به روز در حال توسعه است و مطابق با استانداردهای ساخت و ساز شهرداری استفاده از سیستم های اطفای حریق در ساختمان ها ضروری می باشد. سیستم های اسپرینکلر را با نام سيستم های  پاشش خودكار (Sprinkler System)  نیز شناخته می شود. اسپرینکلرها به عنوان تجهیزاتی جهت مقابله با آتش فعال  (Active Protection System) شناخته می شوند مي باشد.  سیستم های اسپرینکلر دارای تجهیزاتی مانند یک منبه آب ، پمپ ، لوله های توزیع آب ، اتصالات، شيرآلات و پاشنده ها (Sprinkler Head) هستند .

 سیستم اسپرینکلر خشک

در سیستم های اطفای حریق با اسپرینکلر خشک جریان آب به وسیله فشار هوا به همراه نیتروژن بسته شده است در سیستم اسپرینکلر خشک نیز کارکرد افشانه بسته به دما هستند که می تواند باعث باز شدن شير آب شود.در این سیستم اگر میزان فشار مورد نیاز برای آب به صورت ثقلی ایجاد نشده باشد از یک کلید اتوماتیک حساس به فشار در مسیر استفاده می شود  تا در مواقع لزوم پمپ آب را روشن کند. در بخش های که احتمال افت فشار آب در شبکه وجود دارد وجود این کلید و پمپ کمکی بسیار ضروری است . در تصویر زیر می توایند مکانیزم سیستم اسپرینکلر خشک را مشاهده نمایید.

اسپرینکلر خشک

تفاوت اسپرینکلر خشک و تر

اسپرینکلر خشکاسپرینکلرهای خشک ( Dry Pipe Sprinkler System ) به لوله هایی اتصال دارند که حاوی هوا هستند و هنگام بروز آتش هوای موجود در لوله های خالی شده و با کاهش فشار در لوله ها شیر آب باز شده و آب در سیستم جریان پیدا می کند. اما در سیستم های اطفای حریق تر آب در سیستم جریان دارد و با شکسته شدن محفظه شیشه ای در اسپرینکلرها ، افشانه ها آب را بر روی آتش می پاشند.

وظیفه و نحوه کارکرد اسپرینکلر خشک

وظیفه اصلی اسپرینکلر مهار و جلوگیری از توسعه آتش در مراحل ابتدایی است .حباب شیشه ای موجود د راسپرینکلرها در مواجهه با آتش شکسته و باعث پاشیدن آب بر روی آتش می شوند. نحوه کارکرد اسپرینکلر خشک نیز به شرح زیر است.

  • شیر آب  در سیستم خشک به وسیله  فشار هوای درون لوله ، بسته شده است.
  • هنگام بروز حریق ، حرارت ناشی از حریق ، اسپرینکلرهای آتش را فعال می کند.
  • هوا از اسپرینکلرهای باز شده خارج می شود.
  • با کاهش فشار در لوله ها شیر آب باز می شود.
  • آب  درون لوله ها جریان پیدا می کند.


موارد کاربرد سیستم اطفای حریق اسپرینکلر

اسپرینکلر به عنوان یک سیستم اطفای حریق در تمام مراکزی که با خطر آتش سوزی روبرو هستند استفاده می شوند از این مراکز می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مجتمع های تجاری
اداری و تفریحی
ساختمان ها و برج ها مسکونی
پارکینگ های عمومی
هتل ها و مراکز اقامتی
بیمارستان ها و مراکز درمانی
سالن های همایش و....

خرید اسپرینکلر خشک

برای خرید انواع اسپرینکلر خشک با اطلاع از قیمت اسپرینکلر مناسب به فروشگاه های آنش مهار البرز مراجعه کرده و یا با شماره های 09128687289 , 02166720522 تماس حاصل فرمایید.